Biografia

Czesław LangUrodził się 17 maja 1955 roku w Kołczygłowach na Ziemi Słupskiej. Od wczesnych lat dziecinnych fascynowało go kolarstwo. Marzył o własnym wyścigowym rowerze, a jedyną drogą do spełnienia tego marzenia była przynależność do klubu. Dostrzeżony przez trenera Euzebiusza Marciniaka trafił do LZS Baszta Bytów. W barwach tego klubu startował w latach 1970-77. Kolejne pięć lat spędził w Legii Warszawa.

Największym sukcesem w czasach kariery amatorskiej był tytuł wicemistrza olimpijskiego. W 1980 roku na igrzyskach w Moskwie Lang zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego ulegając jedynie reprezentantowi ZSRR Siergiejowi Suchoruczenkowowi. Na tych samych igrzyskach zajął również czwarte miejsce w drużynowej jeździe na czas. Wcześniej dwukrotnie wywalczył medal mistrzostw świata, w obu przypadkach w drużynowej jeździe na czas. W 1977 roku w San Cristobal Polacy w składzie Czesław Lang, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozda zdobyli brązowy medal, a dwa lata później podczas czempionatu w Valkenburgu Lang, Witold Plutecki, Stefan Ciekański, Jan Jankiewicz wywalczyli srebrny krążek. Do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć również zwycięstwo w Tour de Pologne w 1980 roku oraz w wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda także w 1980 roku. Lang wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza Polski i czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju.

W 1982 roku podpisał zawodowy kontrakt z włoską grupą GIS Gelati-Olmo zostając pierwszym zawodowym kolarzem nie tylko z Polski, ale z całego bloku wschodniego. W kolejnych latach reprezentował barwy grup Carrera – Inoxpran, Del Tongo oraz Malvor – Sidi. Osiem razy startował w Giro d’Italia, a trzy razy w Tour de France wspólnie z największymi asami włoskiego kolarstwa – Francesco Moserem, Giuseppe Saronnim czy Roberto Visentinim. W sumie wygrał 30 wyścigów zawodowych. Do najważniejszych sukcesów należą: triumf w Trofeo Baracchi wspólnie z Lechem Piaseckim (nieoficjalne mistrzostwa świata w jeździe parami na czas), zwycięstwo w Millemetri del Corso di Mestre, zwycięstwa w prologach: Tirreno-Adriatico, Tour de Romandie, Volta Ciclista a Catalunya i triumf na dwóch drużynowych etapach Giro d’Italia.

Na początku lat 90. postanowił przenieść doświadczenia z zawodowego peletonu na polski grunt. Od 1993 roku jest Dyrektorem Generalnym Lang Team  i Tour de Pologne. Inwestując własne środki finansowe w upadającą imprezę, w krótkim czasie przywrócił jej blask. Pod jego okiem Tour de Pologne stał się jednym z najważniejszych wyścigów świata, należących do prestiżowego cyklu UCI World Tour. Promuje kolarstwo zawodowe i amatorskie na różnych płaszczyznach. Stworzył wiele imprez, które stały się cyklicznymi wydarzeniami przyciągającymi rzesze miłośników rowerów. Wsród nich są: Skandia Maraton Lang Team, Grand Prix MTB, Nutella Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Amatorów, czy Tauron Lang Team Race.

Sportowiec, menedżer, biznesmen i działacz społeczny. Jest Członkiem Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich (AIOCC). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2000) i Oficerskim Orderu Odrodzenia.  On sam oraz organizowane przez niego imprezy zostały wielokrotnie nagrodzone przez prestiżowe gremia. Jest weganinem i propagatorem zdrowego, ekologicznego żywienia. Jego hobby to jazda konna, podróże i narciarstwo.